Εκπαιδευτική Ημερίδα «Εκπαίδευση πέρα από τα θρανία: Το Μουσείο ως ζωντανό εργαστήριο Μάθησης» στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσείων

Η Διεύθυνση της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας και το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ), διοργανώνουν σε συνεργασία με την Αντιπεριφέρεια Πιερίας και τον Δήμο Δίου – Ολύμπου Εκπαιδευτική Ημερίδα με τη θεματική «Εκπαίδευση πέρα από τα θρανία: Το Μουσείο ως ζωντανό εργαστήριο Μάθησης» στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Μουσείων.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 21 Μαΐου 2024 από τις 09.00 έως τη 13.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο «Μακεδονία» Καρίτσας στο Δήμο Δίου – Ολύμπου.
Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες και Προϊστάμενοι/νες των σχολικών μονάδων να διευκολύνουν τους/τις συναδέλφους/σες που επιθυμούν να συμμετέχουν στην ημερίδα, χωρίς να διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας.

Μετά την ημερίδα θα ακολουθήσει προαιρετική ξενάγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο του Δίου.