Διαδικτυακή Επιμόρφωση «Νομικές εκδοχές της Εκπαιδευτικής Πραγματικότητας»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας με τη συνεργασία του Γραφείου Νομικής Υποστήριξης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει Διαδικτυακή Επιμόρφωση με τίτλο «Νομικές εκδοχές της Εκπαιδευτικής Πραγματικότητας» για τους/τις εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς μας την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 στις 5.00μμ .

17.00΄          Έναρξη

17.05΄          Τριανταφυλλίδου Παρθένα, Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας,

17.15΄          Γιαρένης Χρήστος, μέλος Γραφείου Νομικής Υποστήριξης Περ. Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης Κ. Μακεδονίας, «Ζητήματα οικογενειακού δικαίου»

17.30΄          Τελλή Έφη, μέλος Γραφείου Νομικής Υποστήριξης Περ. Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης Κ. Μακεδονίας,  «Κακοποίηση ανηλίκων – Παραβατικότητα ανηλίκων: ενέργειες εκπαιδευτικών»

17.45΄          Καρανάσιου Ελισάβετ, μέλος Γραφείου Νομικής Υποστήριξης Περ. Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης Κ. Μακεδονίας, «Προσωπικά Δεδομένα και Χορήγηση Εγγράφων»

18.00΄          Φιριπή Παρασκευή, μέλος Γραφείου Νομικής Υποστήριξης Περ. Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης Κ. Μακεδονίας, «Δικαιώματα και υποχρεώσεις εκπαιδευτικών και πειθαρχικές προεκτάσεις»

18.15΄          Ερωτήματα – Συζήτηση

19.00΄          Λήξη

Στοιχεία για τη σύνδεση στη διαδικτυακή επιμόρφωση έχουν αποσταλεί στις σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας.