Ενημέρωση σχετικά με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πλήρωση λειτουργικών κενών (Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ.) με απόσπαση μόνιμων εκπαιδευτικών

Από την Τετάρτη 17/8/22 έως την Κυριακή 21/8/22 θα υπάρχει η δυνατότητα για τους εκπαιδευτικούς της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με τουλάχιστον πενταετή διδακτική υπηρεσία, να υποβάλλουν αίτηση απόσπασης σε Πρότυπο ή Πειραματικό σχολείο (ΠΣ ή ΠΕΙΣ) για ένα διδακτικό έτος, κατόπιν σχετικής πρόσκλησης που θα εκδοθεί από τις αρμόδιες ΠΕΠΠΣ.
Οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να υποβάλλουν αίτηση απόσπασης σε σχολικές μονάδες της ΠΔΕ που υπηρετούν κατά την έκδοση της σχετικής πρόσκλησης.
Για την υποβολή αίτησης, εκτός από τα δικαιολογητικά τίτλων σπουδών, κτλ., χρειάζεται απαραίτητα πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών (ΠΥΜ). Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το πρότυπο ΠΥΜ που είχε εκδοθεί για τις θέσεις με θητεία σε ΠΣ και ΠΕΙΣ.